Vestuvių eiga: Ceremonija

Šią savaitę noriu Jums papasakoti apie patį svarbiausią tuoktuvių dienos elementą – ceremoniją. Supažindinsiu su leidžiamomis ceremonijų rūšimis bei pasidalinsiu mintimis ir įžvalgomis, tam, jog planuojama ceremonija būtų ypatinga ir įsimintina.

Lietuvoje šiuo metu yra leidžiamos dvi pagrindinės tuoktuvių ceremonijų rūšys: bažnytinė santuoka ir civilinė santuoka (kurią galima organizuoti Jūsų norimoje vietoje).

 

Bažnytinė santuoka

Dažniausiai bažnytinę santuoką renkasi religingos poros, kurios savo amžiną meilę yra pasiryžusios įteisinti Dievo namuose. Taip pat šią santuokos sudarymo rūšį renkasi poros kurios lyg tol nėra sudariusios bažnytinės santuokos. Be abejonės yra ir tokių porų, kurios nėra labai religingos, tačiau savo vestuvių neįsivaizduoja be ceremonijos bažnyčioje.

 

Jei visgi esate tvirtai apsisprendę pasirinkti bažnytinę santuoką, štai ką turėtumėte žinoti:

- Į pasirinktos bažnyčios kunigą dėl norimos datos rezervavimo turėtumėte kreiptis ne vėliau kaip 6 mėnesiai iki vestuvių. Jei Jūsų norima vestuvių data yra vasaros savaitgalį, data yra populiari (tarkim 2018.08.08 ar 2019.09.09) arba pasirinkta bažnyčia taip pat yra tarp populiariausių regione ar mieste, tuomet dėl datos rezervacijos turėtumėte kreiptis ir dar anksčiau. Taigi datos rezervavimas gali ir turėtų būti vienas pirmųjų žingsnių planuojant vestuves.

- Norint susituokti bažnyčioje, turėsite pristatyti Krikšto bei Sakramento pažymas (jei šių pažymų neturite, su pasirinktos bažnyčios kunigu galite aptarti galimybę kaip šiuos sakramentus prieiti).

- Taip pat Jums reikės pažymos apie išklausytus sužadėtinių kursus. Sužadėtinių kursai dažniausiai vyksta ištisus metus skirtingose

- Jei planuojate tuoktis ne savoje parapijoje, Jums reikės sutikimo iš savo parapijos kunigo ar klebono.

- Taip pat svarbu žinoti, jog daugumoje bažnyčių, kunigai vestuvių datas rezervuoja ne vėliau kaip 1 metai prieš. Kiti pradeda rezervuoti nuo naujų kalendorinių metų pradžios.

 

Po šių procedūrų Jūs jau esate pasiruošę sudaryti bažnytinę santuoką!

Ceremonijos eiga

Dažniausiai tuoktuvių ceremonija bažnyčioje trunka iki 30-ies minučių. Visgi, jei ceremonija vyksta kartu su mišiomis, tuomet ji gali trukti iki 60-ies minučių.

Vestuvių dieną svečiai į bažnyčią atvyksta likus 10-15 minučių iki ceremonijos. Likus kelioms minutėms iki ceremonijos pradžios jaunavedžiai jau turėtų būti pasiruošę ir laukti prie bažnyčios įėjimo. Savaime suprantama, tačiau verta paminėti tai, jog į ceremoniją stenkitės nevėluoti!

Kaip žengsite į Dievo namus – kartu ar atskirai, priklauso nuo Jūsų. Lietuvoje yra priimta, jog jaunųjų pora į bažnyčią žengia kartu. Tačiau tradicijos, atkeliavusios iš Vakarų kultūros, leidžia jaunajai būti lydimai tėčio, o jaunikis tuo metu laukia prie altoriaus.

Štai keletas patarimų ką turėtumėte aptarti su kunigu prieš Jūsų vestuvių ceremoniją:

- Išsiaiškinkite kur stovėsite, o galbūt ir sėdėsite ceremonijos metu. Dažniausiai jaunavedžiams būna paruoštos kėdės. Pora sėdi priešais altorių ir nugara į susirinkusius svečius. Tačiau pasitaiko atveju, kuomet jaunieji visos ceremonijos metu stovi. Taip pat gali būti, jog ceremonijos metu Jūs stovėsite už altoriaus, veidu pasisukus į kunigą bei susirinkusius svečius.

- Aptarkite ir ėjimą link altoriaus. Kai kurie kunigai prieštarauja, jog jaunoji būtų lydima tėčio. Tokiu atveju link altoriaus žengsite kartu su būsimu vyru.

- Pasiteiraukite ir apie ceremonijos trukmę.

- Paprašykite, jog ceremonijos pabaigoje kunigas duotų ženklą susirinkusiems svečiams kada galima išeiti iš bažnyčios. Neretai svečiai nežino kada tinkamas laikas išeiti į lauką, todėl aiškumas šioje vietoje būtinas.

 

Visą tai aptarkite ir su Jūsų šventės fotografais ir videografais. Labai svarbu, jog jūsų komanda žinotų ceremonijos eigą ir tvarką. Be abejonės, visą tai suderinkite su Jus tuoksiančiu kunigu.

 

Jūs taip pat galite sukurti išskirtinę ir jaudinančią atmosferą ceremonijos metu:

- Skoningai ir kukliai papuoškite bažnyčią. Gyvos gėlės bei žvakės pridės papildomo jaukumo.

- Pagalvokite apie muziką. Praktiškai visos bažnyčios turi savo vargoninkus, kurie gros ceremonijos metu. Tačiau Jūs galite pasikviesti norimus styginių instrumentų muzikantus bei atlikėjus, kurie gyvai giedos jums einant link altoriaus bei tam tikrais ceremonijos momentais.

Pabaigai, noriu pasidalinti keletu patarimų, kuriuos duodu kiekvienai jaunųjų porai prieš pat tuoktuvių ceremoniją:

 

- Žengdami link altoriaus stenkitės neskubėti. Eikite lėtai, bet užtikrintai.

- Ceremonijos metu nevenkite akių kontakto su antrąja puse. Nepamirškite šypsotis vienas kitam ir palaikyti vienas kitą be žodžių.

- Pasirūpinkite, jog jaunikis arba liudininkė turėtų atliekamą nosinaitę jautrią santuokos akimirką.

- Užlaikykite pirmąjį bučinį.

- Stenkitės nežiūrėti tiesiai į fotografo ar videografo objektyvą.

- Dar prieš ceremoniją įpareigokite ką nors iš artimiausių svečių pasirūpinti žiedlapiais ir jų išdalinimu po ceremonijos.

- Ir svarbiausia, mėgaukitės ir pajuskite esamą akimirką ir atmosferą.

Civilinė santuoka

Ši santuokos rūšis yra plačiai pasirenkama porų, kurios nėra religingos ir dėl tam tikrų priežasčių nenori tuoktis bažnyčioje. Ilgą laiką buvo priimta santuoką įteisinti pagrindiniuose miesto civilinės metrikacijos skyriuose. Dažniausiai – miesto rotušėse.

Norintys susituokti civilinės santuokos būdu – štai ką reikia žinoti:

 

- Pirmasis veiksmas išsirinkus norimą datą – ją reikia rezervuoti metrikacijos skyriuje. Tai galite padaryti ir internetu.

- Civilinės santuokos įteisinimas dažniausiai galimas tik tam tikromis metrikacijos darbo valandomis. Darbo valandos priklauso nuo savivaldybės tvarkos. Tačiau neretai būna, jog santuoką įteisinti galite nuo ketvirtadienio iki šeštadienio.

- Reikės pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, gimimo liudijimus arba gimimo įrašo išrašus.

- Taip pat, jei ketinantis susituokti yra užsienietis, papildomai bus reikalingas gimtosios valstybės kompetentingos įstaigos išduotas dokumentas, kuris patvirtina, jog naujos santuokos sudarymui nėra kliūčių.

 

Pati santuokos ceremonija, o ypač lyginant su bažnytine ceremonija yra ganėtinai formali. Viskas vyksta greitai ir pakankamai glaustai. Dažniausiai tokia ceremonija trunka iki 10-ies minučių. Neretai poros linkusios nesureikšminti šio fakto, tačiau ką daryti poroms, kurios nenori tuoktis bažnyčioje, bet nenori ir trumpos, „konvejerį“ primenančios ceremonijos miesto skyriuje?

 

Porų laimei – yra alternatyva.

 

Išvažiuojamoji civilinė santuoka

Norint išvengti metrikacijos skyriaus, verta pagalvoti apie išvažiuojamąją ceremoniją. Tai yra ta pati civilinė santuoka, tačiau vietą, kurioje ji įvyks renkatės Jūs. Ceremonija gali įvykti miesto botanikos sode ar kitoje viešoje vietoje, jūsų namų kieme, ar vakarinės šventės dalies vietoje. Tai Jūsų santuokos ceremonijai suteiks jaukumo ir išskirtinės atmosferos.

Tiesa, organizuojant išvažiuojamąją ceremoniją susidursite su papildomais planavimo iššūkiais:

 

- Pirmiausia, turint norimą santuokos lokaciją ir planuojant surengti tokio pobūdžio ceremoniją reiktų išsiaiškinti su rajono metrikacijos skyriumi dėl galimybės ceremonimeistrei atvykti į pasirinktą lokaciją. Gali būti ir taip, jog ceremonmeistrė į išvažiuojamąsias ceremonijas vyksta tik tam tikromis dienomis arba valandomis. O tai gali kelti papildomų iššūkių, gali tekti keisti norimą ceremonijos valandą arba net datą.

- Antra, pagalvokite apie jūsų santuokos liudytojus – svečius. Pagalvokite ar svečiai ceremonijos metu stovės ar sėdės. Jei visgi norėsite, jog svečiai sėdėtų – pasirūpinkite kėdėmis!

- Jei ceremoniją planuosite vakarinės dalies vietoje, t.y. sodyboje ar dvare, pasitarkite su vietos šeimininkais kaip geriau išpildyti Jūsų turimą viziją. Jei ceremonija vyks viešoje vietoje, tokioje kaip botanikos sodas – atsižvelkite į sodo reikalavimus, bei pasitelkite dekoratorių ar vakaro vedėjo pagalba

- Svarbu žinoti, jog norint susituokti viešoje erdvėje, už aplinkos švarą būsite atsakingi Jūs, taip pat Jums reikės savivaldybės leidimo.

- Organizuojant išvažiuojamąją ceremoniją, pagalvokite apie planą – B. Jei Jūsų šventės dieną lytų lietus.

 

Visgi, panašiai kaip metrikacijos skyriuje, išvažiuojamoji ceremonija trunka iki 15 minučių. Todėl poros neretai ieško būtų kaip tokią ceremoniją padaryti dar labiau asmeniškesne bei jaukesne.

 

Humanistinė santuoka

Pradžioje norėčiau pažymėti, jog bent jau kol kas, toks santuokos įteisinimo būdas Lietuvoje nėra teisėtas. Todėl norint oficialiai įteisinti santuoką bus reikalinga ir civilinė santuoka. Taigi, humanistinę santuoką galite apjungti kartu su išvažiuojamąją „legalia“ santuokos ceremonija arba ją daryti atskirai. Kaip pavyzdys, dieną prieš „susisirašyti“ metrikacijos skyriuje, o vestuvių dieną susituokti humanistiniu būdu.

Visgi jei pageidaujate išskirtinumo ir neužmirštamos atmosferos, tuomet labai rekomenduoju pagalvoti apie tai.

Humanistinės santuokos metu galite kurti tokią ceremoniją, kokią tik norite. Šiam santuokos modeliui nėra svarbi Jūsų lytis ar Jūsų išpažįstamos religinės pažiūros. Tai yra santuoka, įprasminta Judviejų meilės ir kelio kartu istorija, įžadais, simboliniais ritualais. Tai yra puikus pasitrinkimas siekiant santuokos ceremonijos metu atskleisti Jūsų asmenines savybes, Jūsų vertybes bei bendrą istoriją.

Tokio pobūdžio ceremonija trunka apie 25–50 minučių. O šiuo metu Humanistines ceremonijas organizuoja „Taip“ Kitaip komanda.

Pagoniška santuoka

Kaip ir aukščiau paminėtas santuokos būdas, taip ir pagoniškos vestuvės nėra teisėtas santuokos įteisinimo būdas. Pagoniškos santuokos metu Jūs bei šventės liudytojai esate supažindinami su baltiškais vestuvių papročiais. Tokioje ceremonijoje yra labai vertinamos tradicijos bei tam tikri ritualai. Tai tuo pačiu ir edukacinė ceremonija, kurios metu suprasite kokios buvo mūsų protėvių tradicijos bei ką kiekvienas žingsnis reiškė. Į šias apeigas yra įtraukiami visi ceremonijos dalyviai. O ceremonija trunka apie 45-60 minučių.

Planuojantiems tuoktis pagal Baltiškas tradicijas rekomenduoju Senovės baltų religinę bendriją „Romuva“.

Ir pabaigai

Tai, kokį vestuvių santuokos būdą pasirinksite, galite nuspręsti tik JŪS PATYS. Atsiminkite, jog šventę kuriate Jūs – dėl savęs. Pasikalbėkite su antrąja puse, išsigryninkite kas jums svarbu, kuo tikite bei kokios ceremonijos norėtumėte. Nebijokite išsiskirti. O visų svarbiausia – mėgaukitės kiekviena pasiruošimo, planavimo bei viso to išpildymo akimirka!

Daugiau tekstų

Vestuvių eiga:
Ceremonija
  • Facebook
  • Twitter

Vestuvių patarimai

Kokią ceremoniją pasirinkti bei kas ją padarys jaukią ir įsimintiną. 
Svarbiausi patarimai į ką atkreipti dėmesį planuojant vestuvių ceremoniją

Vestuvių eiga:
Vakarinė dalis
  • Facebook
  • Twitter

Vestuvių patarimai

Vakarinės dalies eiga, svarbiausi vakaro akcentai bei viskas, kas daro vakarą ypatingu!

Vestuvių eiga:
Pasiruošimas
  • Facebook
  • Twitter

Vestuvių patarimai

Pasiruošimo eiga bei kodėl verta fotosesiją pradėti būtent nuo jo!

capturedbyerikas@gmail.com
+37064496689

Kaunas

capturedbyerikas.com

since 2017

  • Facebook
  • Instagram